Na spodnji sliki sem razvrstila nekaj fraktalov, ki so jih narisali udeleženci in udeleženke delavnic ali tečaja čisto na začetku, se pravi, to so bili tisti prvi fraktali, ko še niso poznali pravil risanja.
Na začetku se namreč vedno rišejo fraktali spontano, zato je fino, če ne veste kaj dosti o tem, da vam um ne dirigira, kaj boste narisali. Najboljše za novega tečajnika ali tečajnico je pravzaprav, da čisto nič ne ve o tem, ker je potem lahko risanje res zelo naravno in prvobitno.
Seveda pa tudi, če smo že kje kaj prebrali, to ni konec sveta, naša podzavest bo naredila svoje pri risanju. Še posebej je možnost kontrole nad izdelkom manjša, zato, ker se fraktali rišejo z zaprtimi očmi. Se pravi, ne vidite, kaj točno delate in potrebno se je malo prepustiti. Že tukaj je eno posebno doživetje, saj se lahko opazujemo, kakšne občutke nam to “neznano” povzroča.
Fraktali so zelo enostavna tehnika risanja, primerna za vsakogar, saj kot likovno sredstvo uporabljamo barve in linije, deluje kot nekakšna pobarvanka, skoraj da otroško. Ena izmed udeleženk tečaja je pravzaprav mislila, da so to otroške risbice! 🙂
“S fraktalno risbo sem še srečala po naključju, ko sem bila na obisku pri prijateljici. Mislila sem, da so to risbe njenih otrok :). Risbe mi niso dale miru in z veliko radovednostjo sem poslušala o njih. (Pred tem o fraktalnih risbah nisem vedela nič). Več kot sem brala o fraktalnih risbah, bolj sem bila zainteresirana, da se podam na to pot. V moje življenje so prišle v času, ko sem jih najbolj potrebovala… Marjeta”
Moško ali žensko?
Vzemi si trenutek, da oceniš, kaj se ti zdi, kateri fraktal je narisala ženska in katerega moški? Potem pa si poglej odgovor spodaj.
V osnovi se moška in ženska energija najbolj bere skozi linije in ne skozi barve. Prav tako ne bomo tega ugotovili skozi kakovost barvanja – tudi ženske lahko gredo čez črto ali barvajo površno, kar nekateri pripišete moškim 😉 Več moške energije namreč izražajo ravne linije, valovite pa več ženske. Kvalitete moške energije so red, logika, akcija, odločnost, racionalnost, moč in vse te kvalitete lažje pripišemo ravni liniji. Kvalitete ženske energije pa so fluidnost, kreativnost, intuicija, čustvenost, nežnost, kar se lažje izrazi skozi valovito linijo. Seveda vsi potrebujemo oboje, ženska brez ravnih črt bo težko postavila meje in moški brez valovitih bo morda preveč krut.
Seveda pa tudi to delitev na ravne in valovite linije ne more biti tako enoznačna. Zakaj? Ker to ni edini parameter, ki vpliva na izgled risbe. Ravno iz tega razloga sem na zgornji sliki dala primere, ki malo rušijo zgornji zapis. To pa zato, ker želim, da vidite, da je tudi interpretacija fraktalov mogoča le ob komunikaciji z osebo, ki jo je narisala. Potem se lažje določi, a je risba skladna s to osebo ali se da še kaj nadgraditi na papirju in posledično znotraj nas.
Še en parameter pa je ta, da je potrebno pogledati več fraktalov iste osebe hkrati, saj se v risbi reflektirajo tudi dogodki in občutja dneva, ko je bil fraktal narisan, se pravi, je potrebno narediti povzeteh večih fraktalov, da dobimo celotno sliko.
Izmed vseh slik zgoraj, je samo en fraktal narisal moški in to je tretji fraktal. Ostale avtorice so ženske. Morda bi, po tem, kar ste prebrali, na prvi pogled ocenili, da je moški fraktal zadnji, četrti. A ga je v resnici narisala ženska 🙂 Zakaj pa to ni pri njej preveč nenavadno? Ker je športnica in potrebuje v svojem življenju in pri delu ogromno reda in discipline, zato je povsem naravno, da njen fraktal vsebuje dosti ravnih črt. Zanimivo, kaj? 🙂
Imela sem tudi primer, ko sta fraktal risali dve osebi, ki delata kot računovodkinji, ena je imela pretežno ravne črte, druga pa zelo valovite, organske forme. Ko sem se malo pogovarjala z njima, je prva povedala, da ima pri delu rada red in organizacijo, da je vse po predalčkih, medtem, ko je druga povedala, da se njej njeno delo zdi precej kaotično. Nič od tega ni prav ali narobe, odraža samo naš značaj in kako svoje delo doživlja vsaka izmed njih.
Če moški nariše zelo valovit fraktal, je povsem možno, da je morda oblikovalec ali dela v kakšnih kreativnih vodah in bo tako bolj pristno izrazil sebe skozi risbo. Če temu ni tako, mu morda manjka stabilnosti in odločnosti in si lahko s fraktali pomaga, da to kvaliteto pri sebi malo razvije.
Pri fraktalnem risanju na nežen način preizkušamo, kaj vse je še možno, kje se lahko naše kapacitete še razširijo ali morda skrčijo, če je to potrebno. Odvisno od risbe 😉 Vse to se dogaja skozi likovni jezik. Cilj procesa je, da je to še vedno metoda, ki je zabavna in sproščujoča.
Če si želiš izvedeti več, se nam pridruži na brezplačni predstavitvi metode fraktalne risbe, ki bo v torek, 16. aprila 2024, od 19.00 do 20.15. To je priložnost, da spoznaš osnovno tehniko risanja in izveš, kako lahko ta umetniška tehnika obogati tvoje življenje.
Aktualni dogodki, tečaji, delavnice so objavljeni TUKAJ.
Članek: Fraktalnost je povsod okoli nas!
Dodaj odgovor