S slikanjem se aktivno ukvarjam že več kot 10 let in od začetka sem se bolj posvečala ploskovnemu slikanju in razvijanju tehničnih veščin, učenja proporcev, kompozicije in uporabe barv. Nikoli nisem preveč razmišljala o drugih dimenzijah, ki jih lahko ponudi platno. Pred nekaj leti pa sem naletela na nekaj čudovitih izdelkov z uporabo bogate teksture. To je v meni zbudilo radovednost in tako sem pričela raziskovati, na kakšen način lahko tudi sama ustvarim takšen efekt. Ni bilo ravno veliko opcij, v lokalni trgovini sem našla nekaj barvnih pripravkov, ki so temeljili predvsem na gostoti in dodano granulo peska. Bili so tudi v zelo majhnih količinah kar pa ni bilo ravno zame, saj so moji nanosi res izdatni 🙂
Končno sem našla primerno pasto od podjetja Liquitex, ki sem jo uporabljala kar nekaj let. Ker pa je pri nas na voljo v zelo malih količinah po visoki ceni, sem jo naročala iz tujine. Zmeraj me je zanimalo iz kakšnih sestavin je ta pasta narejena, saj ima zelo neprijeten kemični vonj. Tudi na embalaži ni nikjer informacij o sestavi. Nekako se mi je zdelo precej nezdravo, še posebej kadar se izdelki sušijo v zaprtem prostoru.
Kot umetnica, ki obožuje teksturo, zmeraj iščem nove načine, kako le to uporabiti na platnu. Ker pa sem tudi velika ljubiteljica narave in se mi zdi, da smo v zadnjih letih precej zanemarili skrb za naš planet, spodbujam, da z vnosom manjših sprememb v vsakdanjem delovanju poskrbimo tudi za naše okolje. Iz tega razloga sem iskala neko boljšo opcijo za izdelavo domače teksturne paste.
To pasto sem nato testirala pri izdelavi moje zadnje slike modrih vrtnic. Kot lahko vidite je tekstura zelo bogata, samo cvetje pa že skoraj malo kiparsko delo. Pri delu uporabljam slikarske lopatice. Pri doma narejeni pasti pa mi je všeč tudi to, da se ne suši nič dlje kot tista, ki jo kupite v trgovini.
Če ste že sami malo pobrskali po spletu, ste našli kar nekaj različnih opcij za izdelavo domače teksturne paste in “gesso”. Nekateri pri tem uporabljajo kar izravnalno maso za stene, pa vendar ima le ta učinek krede in na koncu se lušči bel prah, kar se pomeša z barvo in tega si res ne želimo. Ena opcija je izdelava paste z baby pudrom, nastane zelo gladka zmes in je super za uporabo, vendar meni ta vonj pudra ne ustreza. Iz tega razloga sem se odločila za sodo bikarbono. Recept lahko pogledate spodaj.
DIY teksturna pasta s sodo bikarbono:
- 6 enot sode bikarbone
- 2 enoti belega lepila
- 3 enote bele akrilne barve
*za prvi poizkus je lahko 1 enota 1 žlica
Ta mešanica je zame najboljša. Količino barve lahko prilagodite, odvisno od gostote, ki jo želite doseči. Za debele nanose teksture dodajte več sode, za “gesso” verzijo pa več barve.
Najmanj naravna sestavina je vseeno lepilo, zaenkrat še nisem našla boljše opcije, če imate kakšen predlog, bi ga bila zelo vesela. Vseeno pa se mi zdi veliko bolje kot kemično proizvedeni mediji.
Vse sestavine preprosto zmešate skupaj in hranite v dobro zaprti posodi ali kozarcu. Dobro je, da jo imate zmeraj nekaj na rezervi, ker ko udari inspiracija je potrebno takoj začeti z ustvarjanjem 😉
Več:
Spletni tečaj: Kako se izdela mandala narejena s teksturo?
Alenka Hirs says
kako lepilo si uporabila
Anja Berložnik says
Belo lesno lepilo.